Kapela HNF

HNF

Hrdinové nové fronty


Úvod - Historie - Fotografie - Alba - Texty

Začněme citátem:

Hrdinové nové fronty, rocková skupina. Zal. 1985 v Jihlavě v obs.: Petr Štěpán - voc., g., leader, Leoš Kostelecký - basg., voc., Pavel Štěpán - ds. Objev Rockfestu 1987. Talentovaná punková skup. se zajímavými společenskokritickými texty.

-- Josef Vlček v Encyklopedii jazzu a moderní populární hudby, Editio Supraphon, Praha 1990

No vida :-). Pouze si dovolím upozornit na rok vydání knihy. Je tam sice napsáno 1990, ale u tak rozsáhlé knihy se dá předpokládat, že kniha byla připravena ještě za komunistů a pro vydání v novém režimu ji autoři upravili vyškrtáním slov socialistickábudovat z předmluvy.

A hned přidám další citaci, tentokrát poněkud punkovější :-)

Nejlepší česká punková kapela všech dob. Vznikla asi v roce 1985 v Jihlave. Odehráli spoustu koncertů. Jako lidi je nikdo neměl moc rád , ale jako kapele jim to ohromně klapalo. Rozpadli se kolem roku 1988. Následně založili novou kapelu XIII. století, která už s punkem nemá nic společného.

-- http://mirage.kky.vslib.cz/~picman (mometálně nefunkční (zkuste tento odkaz), překlepy původního textu opraveny (alespoň doufám))

Skupina XIII. století hraje gothic rock. Nádherné stránky (moc závidím :-) najdete zde. Historie, vývoj sestavy, alba, rozhovory s Petrem Štěpánem, ... Pokud jde o vztah k punku, dovolím si uvést text z bookletu jejich zatím posledního alba (aktuálně již předposledního, 31. května 2001 byla pokřtěna kompilace "Karneval"):

XIII. STOLETÍ se distancuje od jakéhokoliv spojování s tvorbou či zaměřením skupin označujících se jako "metalgotické" "doomgotické" apod. XIII. STOLETÍ svou minulostí i kořeny tkví v punku a GOTHIC ROCK chápe hudebně a ideově jako nastupující vlnu postpunkové éry osmdesátých let.

-- z bookletu alba Metropolis (vydáno v roce 2000)

A na závěr trochu delší citát z knihy Punk not Dead (určitě si ji sežeňte, stojí za přečtení):

Na kontakt s legendou a svého času snad i nejlepší punkovou skupinou u nás, jsem se těšil jak batole na dudlíka, či puberťák na pořádné dámské ňadro. A tak jako jste ochotni cestovat za šťavnatou bradavkou lán světa, tak jsem byl já rozhodnut podstoupit dalekou cestu až na Moravu, respektive do Jihlavy, odkud H.N.F. pocházejí. Můj příjezd do města proslaveného především díky místním armádním prvoligovým hokejistům, k nimž mám zhruba takovou averzi jako k CSKA Moskva, avizoval sondující dopis. Jenže než jsem si však stačil sbalit nejnutnější, přišla bleskurychle odpověď: "Ahoj, myslíme si, že by se to mohlo obejít bez osobního setkání, všechny podstatné věci jsou známé. Hlavně se už nechceme v těch věcech H.N.F. vrtat a stále se k tomu vracet. Posíláme ti pár textů a fotek na doplnění story. Možná by stačilo uveřejnit jenom ty texty a fotky, no to už záleží jen na tobě. Věříme, že to napíšeš dobře. Ahoj." ... A co teď! Viděl jsem je jen jednou, a to na Rockfestu, a už ani nevím, kterej ročník to byl. Na to, abych o nich - bez nich - sepisoval článek na základě pramála matných vzpomínek, na to jsem si zkrátka netroufal. Vyřešil jsem to tedy následovně - otázkou: "Jaký je tvůj názor na H.N.F. ?" pro tři chlapíky pohybující se v punku již delší čas.

Petr Růžička (Šanov): "Setkal jsem se s nimi asi dvakrát v životě, z toho jednou s FPB při společném koncertě. Byla to na naše poměry dost dobrá formace, fantasticky jim to šlapalo. Měli smůlu v tom, že nebyli z Prahy. Doma sice byli hvězdy, ale v Praze je zas tolik lidí neznalo. Pamatuji si, že měli dost vyhraněnej styl, a to i ve vztazích k lidem. V poslední době jsem s nima byl v kontaktu ohledně vydání punkového výběru. Na něm by měli mít dvě písničky - Tanky a Barikády nové fronty."

Petr Hošek (Plexis): "Živě jsem je měl možnost vidět jenom dvakrát, zato znám ty kazety - Obyčejní Hrdinové a Dům na Demolici - kapelu ale rád nemám. Je jasný, že jejich muzika byla v tom punku trošku krok dopředu. Tady to všechno usínalo na Exploited, ale oni se snažili hrát americky, něco jako Dead Kennedys. Nejvíc se mi od nich líbily Tanky a Svět se posral. Měli dobrý texty, ale potřebovali by lepšího kytaristu. Možná málokdo ví, že vznikli z tancovačkový kapely, tedy žádná věrohodnost. Vždycky se mi líbil bubeník Nazi, ten mi připadal jedinej fajn. Muzikantsky byli dobrý, lidsky ne, a to ti asi řekne každej. Tu jejich novou kapelu XIII. století jsem nikdy neslyšel a ani nevím, jestli to vůbec kdy někdo slyšel."

Zdeněk Růžička (S.P.S.): "Vždycky se mi líbili, zejména po textový stránce. Měli jiný texty než ostatní, takový promyšlenější. Vím, že u fanoušků byli vždycky oblíbenější než u muzikantů, a jelikož v jejich době jsem byl ještě fanoušek, tak nevím, co za tím stálo. Viděl jsem je tak šestkrát, sedmkrát, mám od nich obě demokazety, údajně natočili ještě jednu. Na té druhé se již některé hudební náměty opakují, proto snad i skončili. Nevím, co v tom bylo, možná tohle. Každopádně dodnes je považuji za jednu z absolutně nejlepších kapel u nás."

-- Eduard Svítivý: Punk not Dead, AG Kult, Praha 1991


Poslední modifikace: 11. června 2001
Komentáře, upozornění na chyby, ... : hnf@seznam.cz
Fotografie © HNF, citace © příslušných autorů.